Group Titles

33
Paulsboro

22
Phillipsburg

17
Camden Catholic

13
Bergen Catholic

12
South Plainfield

9
Brick Memorial
Highland
Paul VI-Haddonfield


8

Delaware Valley
Kittatinny

6
High Point
Pope John XXIII

5

DePaul Catholic
North Hunterdon

4
Absegami
Bound Brook
Jackson Memorial
Kingsway
St. Augustine Prep
St. Benedict's
St. Joseph's (Montvale)
St. Mary's (Rutherford)
Southern Regional
Voorhees


3
Bishop Eustace
Jefferson
Long Branch


2

Delbarton
Delsea
Howell
Roselle Park
Warren Hills


1

Brearley
Clearview
Don Bosco Prep
Dwight - Englewood
Emerson
Hanover Park
Hunterdon Central
Madison Central
Montville
Newark Academy
Randolph
Raritan
Ridge
St. John Vianney
St. Joseph's (Hammonton)
Seton Hall Prep
Sparta
West Deptford
West Essex


NJSIAA GROUP CHAMPIONS




Group 5
Year Champion   
 Runner-Up
2015 Brick Memorial
 Hunterdon Central
2016 Southern Regional
 Howell
2017 Howell
 Hunterdon Central
2018 Howell
 Southern Regional
2019 Southern Regional
 Hunterdon Central
2020 Southern Regional
 Manalapan
       
                                          
                                         

Group 4
Year Champion   
 Runner-Up
1982 Highland Hunterdon Central
1983 Highland Hunterdon Central
1984 Highland Hunterdon Central
1985 Highland Phillipsburg
1986 Phillipsburg Clifton
1987 Phillipsburg Fair Lawn
1988 Phillipsburg Hunterdon Central
1989 Hunterdon Central
 Lenape
1990 Madison Central
 Westfield
1991 Highland Manalapan
1992 Highland Randolph
1993 Randolph Hunterdon Central
1994 Highland Hunterdon Central
1995 Highland Hunterdon Central
1996 Highland Middletown North
1997 Phillipsburg Southern
1998 Phillipsburg Washington Twp
1999 Phillipsburg Hunterdon Central
2000 Phillipsburg Hunterdon Central
2001 Absegami Phillipsburg
2002 Absegami Phillipsburg
2003 Absegami Hunterdon Central
2004 Absegami Jackson Memorial
2005 Southern Regional Phillipsburg
2006 Jackson Memorial
 Southern Regional
2007
 Jackson Memorial
 Southern Regional
2008
 Brick Memorial
 Southern Regional
2009
 Brick Memorial
 Southern Regional
2010
 Jackson Memorial
 Hunterdon Central
2011
 Jackson Memorial
 Phillipsburg
2012
 Phillipsburg
 Brick Memorial
2013
 Brick Memorial
 Southern Regional
2014
 Phillipsburg
 Southern Regional
2015 Phillipsburg Jackson Memorial
2016 Phillipsburg
 Clearview
2017 Phiilipsburg
 Mendham
2018 Phillipsburg
 Long Branch
2019 Kingsway
 Phillipsburg
2020 North Hunterdon
 Kingsway
       
                                          
                                         

Group 3
Year Champion 
  Runner-Up
1982 North Hunterdon
 Phillipsburg
1983 Phillipsburg Voorhees
1984 North Hunterdon Phillipsburg
1985 Voorhees Cranford
1986 Brick Memorial
 Cranford
1987 Voorhees Highland
1988 Brick Memorial
 Voorhees
1989 Phillipsburg High Point
1990 Warren Hills
 High Point
1991 Phillipsburg Brick Memorial
1992 Phillipsburg High Point
1993 North Hunterdon
 Phillipsburg
1994 Brick Memorial
 Phillipsburg
1995 Phillipsburg High Point
1996 Phillipsburg Brick Memorial
1997 Warren Hills
 North Hunterdon
1998 Brick Memorial
 Lenape Valley
1999 Brick Memorial
 North Hunterdon
2000 West Deptford
 Sparta
2001 South Plainfield
 High Point
2002 North Hunterdon
 High Point
2003 Phillipsburg North Hunterdon
2004 Phillipsburg Kingsway
2005 South Plainfield
 Ocean Township
2006 South Plainfield
 High Point
2007
 Kingsway
 Ocean Township
2008
 High Point
 Sayreville
2009
 Phillipsburg
 Montville
2010
 South Plainfield
 High Point
2011
 High Point
 South Plainfield
2012
 South Plainfield
 Ocean Township
2013
 South Plainfield
 Toms River South
2014
 Clearview
 Brick Twp
2015 Delsea Paramus
2016 South Plainfield
 Delsea
2017 South Plainfield
 Delsea
2018 South Plainfield
 Delsea
2019 West Essex
 Delsea
2020 Montville
 West Essex
       
                                       
                                          
Group 2
Year Champion Runner-Up
1982 Voorhees Pennsville
1983 Sparta Delaware Valley
1984 Delaware Valley High Point
1985 Delaware Valley Lenape Valley
1986 Ridge Caldwell
1987 Delaware Valley Haddon Twp.
1988 Delaware Valley Pennsville
1989 Delaware Valley Wallkill Valley
1990 Delaware Valley Delsea
1991 Delsea Jefferson
1992 Jefferson Somerville
1993 Jefferson Delaware Valley
1994 Jefferson Buena
1995 Voorhees Buena
1996 Kittatinny Jefferson
1997 Kingsway Hopatcong
1998 Kingsway Voorhees
1999 Delaware Valley Sterling
2000 South Plainfield
 Kittatinny
2001 Kittatinny Delaware Valley
2002 Kittatinny Delaware Valley
2003 Kittatinny Buena
2004 Kittatinny Buena
2005 Kittatinny Delaware Valley
2006 Kittatinny Delaware Valley
2007
 South Plainfield
 Hackettstown
2008
 Long Branch
 Brearley
2009
 Long Branch
 Brearley
2010
 Long Branch
 West Deptford
2011
 Brearley
 West Essex
2012
 Raritan
 Delsea
2013
 High Point
 Long Branch
2014
 High Point
 Hanover Park
2015 Hanover Park
 Lenape Valley
2016 Emerson
 Delaware Valley
2017 Delaware Valley
 Hanover Park
2018 High Point
 Raritan
2019 South Plainfield
 High Point
2020 High Point
 West Deptford
          
                                      
                                       
Group 1
Year Champion Runner-Up
1982 Roselle Park
 Paulsboro
1983 Paulsboro New Providence
1984 Paulsboro Emerson
1985 Paulsboro Roselle Park
1986 Paulsboro Emerson
1987 Paulsboro Bernards
1988 Paulsboro Roselle Park
1989 Paulsboro Roselle Park
1990 Paulsboro Bernards
1991 Paulsboro Roselle Park
1992 Paulsboro Manville
1993 Paulsboro Manville
1994 Paulsboro Hawthorne
1995 Paulsboro Pequannock
1996 Paulsboro Belvidere
1997 Paulsboro* Roselle Park*
1998 Paulsboro Roselle Park
1999 Paulsboro Bound Brook
2000 Paulsboro Bound Brook
2001 Paulsboro Belvidere
2002 Paulsboro Roselle Park
2003 Paulsboro Roselle Park
2004 Paulsboro Hanover Park
2005 Paulsboro New Providence
2006 Paulsboro Hasbrouck Heights
2007
 Paulsboro
 Brearley
2008
 Kittatinny
 Collingswood
2009
 Paulsboro
 Newton
2010
 Paulsboro
 Newton
2011
 Paulsboro
 Kittatinny
2012
 Bound Brook
 Hanover Park
2013
 Bound Brook
 Hanover Park
2014
 Bound Brook
 Paulsboro
2015 Bound Brook
 Paulsboro
2016 Paulsboro
 Kittatinny
2017 Paulsboro
 Kittatinny
2018 Paulsboro
 Emerson
2019 Paulsboro
 Kittatinny
2020 Paulsboro
 Delaware Vellay
           
                                    
                                       
* Paulsboro and Roselle Park split the 1997 Group 1 Championship


Non-Public A
Year Champion Runner-Up
1982 Paul VI-Haddonfield
 Seton Hall Prep
1983 Seton Hall Prep
 Paul VI-Haddonfield
1984 Paul VI-Haddonfield Essex Catholic
1985 Paul VI-Haddonfield Essex Catholic
1986 Paul VI-Haddonfield St. Joes (Montvale)
1987 Paul VI-Haddonfield Seton Hall Prep
1988 Paul VI-Haddonfield St. Joe's (Montvale)
1989 Paul VI-Haddonfield Seton Hall Prep
1990 Paul VI-Haddonfield Bergen Catholic
1991 Bergen Catholic
 Paul VI-Haddonfield
1992 Paul VI-Haddonfield Bergen Catholic
1993 St. Joe's (Montvale)
 Holy Cross
1994 Bergen Catholic
 Camden Catholic
1995 Bergen Catholic
 Camden Catholic
1996 Camden Catholic Bergen Catholic
1997 St. Joe's (Montvale)
 Camden Catholic
1998 St. Joe's (Montvale)
 Camden Catholic
1999 Camden Catholic St. Joe's (Montvale)
2000 Camden Catholic St. Peter's Prep
2001 Camden Catholic St. Peter's Prep
2002 Bergen Catholic
 CBA
2003 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2004 Camden Catholic Bergen Catholic
2005 Camden Catholic Bergen Catholic
2006 Camden Catholic Bergen Catholic
2007
 Camden Catholic
 Don Bosco Prep
2008
 Camden Catholic
 Bergen Catholic
2009
 Camden Catholic
 Bergen Catholic
2010
 Don Bosco Prep
 St. Augustine Prep
2011
 Delbarton
 Bishop Ahr
2012
 Bergen Catholic
 CBA
2013
 Bergen Catholic
 CBA
2014
 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2015 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2016 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2017 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2018 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2019 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2020 Delbarton
 St. Augustine Prep
        
                                          
                                         
Non-Public B
Year Champion 
 Runner-Up
1982 Pope John XXIII
 Bishop Eustace 
1983 Pope John XXIII
 St. Augustine Prep
1984 St. Augustine Prep St. Benedict's
1985 St. Augustine Prep St. Benedict's
1986 Pope John XXIII St. Augustine Prep
1987 St. Benedict's
 Bishop Eustace
1988 Bishop Eustace
 Pope John XXIII
1989 St. Benedict's St. James
1990 St. Benedict's St. James
1991 St. Benedict's St. Joe's (Montvale)
1992 Pope John XXIII St. James
1993 DePaul Catholic Bishop Eustace
1994 Pope John XXIII
  None
1995 St. John Vianney Bayley-Ellard
1996 St. Joe's (Montvale)
 St. John Vianney
1997 Newark Academy St. Joe's (Hammonton)
1998 St. Joe's (Hammonton)
 Pingry
1999 Dwight - Englewood
 None
2000 None None
2001 St. Augustine Prep Gloucester Catholic
2002 Camden Catholic St. Mary's (Rutherford)
2003 St. Augustine Prep St. Mary's (Rutherford)
2004 St. Mary's (Rutherford)
 St. Augustine Prep
2005 St. Mary's (Rutherford) Holy Cross
2006 St. Mary's (Rutherford) St. Joe's (Hammonton)
2007
 St. Mary's (Rutherford) Bishop Ahr
2008
 Bishop Eustace
 Hudson Catholic
2009
 Bishop Eustace
 Hudson Catholic
2010
 Camden Catholic
 DePaul Catholic
2011
 Camden Catholic
 DePaul Catholic
2012
 Camden Catholic
 DePaul Catholic
2013
 Camden Catholic
 DePaul Catholic
2014
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2015 DePaul Catholic
 Holy Cross
2016 DePaul Catholic
 Holy Spirit
2017 DePaul Catholic
 Holy Spirit
2018 Pope John
 Holy Spirit
2019 Camden Catholic
 Pope John
2020 Camden Catholic
 Pope John