Sectional Champs

40
Paulsboro

38
Phillipsburg

28
High Point

25
Camden Catholic

23
Roselle Park

22
Hunterdon Central
Kittatinny

21
Bergen Catholic

19
Delaware Valley

18
Delsea

17
South Plainfield
Voorhees

16
Brick Memorial


North Hunterdon

14
Highland
St. Augustine Prep
Southern Regional

13


12
Bound Brook
Hanover Park
Paul VI-Haddonfield


11
Emerson
Pope John XXIII


10
DePaul Catholic
Jackson Memorial
Kingsway


9


8
Bishop Eustace
Ocean Township
Paramus
Roxbury
St. Joe's Montvale

7
Brearley
Fair Lawn
Jefferson
Randolph
St. Benedict's
West Essex

6
Absegami

Buena
Caldwell
Hasbrouck Heights
Lenape Valley
Long Branch
St. Mary's-Rutherford
South River

5

Pascack Hills
Pequannock
Seton Hall Prep
Warren Hills
West Deptford


4
Belvidere
Clifton
Collingswood
Hackensack
Howell
Manalapan
Manville
New Providence
North Bergen
Passaic Tech
Passaic Valley
Pennsville
Point Pleasant Beach
Timber Creek


3
Bernards
Brick Twp
CBA
Clearview
Cranford
Holy Cross
Holy Spirit
Lenape
Montville
Palisades Park
Parsippany
Rahway
Raritan
St. James
St. Joe's-Hammonton
Somerville
Sparta
Wallkill Valley
Washington Twp
Watchung Hills
West Milford

2
Berkeley Heights
Bishop Ahr
Cedar Grove
Central Regional
Cresskill
Delbarton
Delran
Don Bosco Prep
Eastern
Elmwood Park
Essex Catholic
Garfield
Glen Rock
Hackettstown
Haddon Twp
Hudson Catholic
Middlesex
Mount Olive
Newton
North Warren
Oakcrest
Old Bridge
Overbrook
Point Pleasant Boro
River Dell
St. John Vianney
St. Peter's Prep
Sterling
Vernon
Waldwick
Wayne Valley
West Orange
Westfield
Westwood

1
Bayley-Ellard
Becton
Bergenfield
Bloomfield
Boonton
Bridgewater-Raritan
Bridgewater West
Cedar Ridge
Cinnaminson
Columbia
Dover
Dwight-Englewood
East Brunswick
Egg Harbor
Fort Lee
Hamilton North
Hammonton
Hawthorne
Hopatcong
JP Stevens
Keyport
Livingston
Lower Cape May
Madison Central
Mendham
Middletown North
Millburn
Morris Hills
Morris Knolls
Newark Academy
Northern Highlands
Pascack Valley
Pemberton
Penns Grove
Pingry
Piscataway
Pompton Lakes
Ridge
Robbinsville
Saddle Brook
Sayreville
Shore Regional
Toms River North
Toms River South
Vineland
Wall
West Morris
Whippany Park
NJSIAA State Sectional Champions



Group 5
Year  North 1
  North 2
  Central
 South
2015
 North Bergen
 North Hunterdon
 Hunterdon Central
 Brick Memorial
2016
 Clifton
 Bridgewater-Raritan
 Howell
 Southern Regional
2017
 Passaic Tech
 Piscataway
 Hunterdon Central
 Howell
2018
 West Orange
 Watchung Hills
 Howell
 Southern Regional
2019
 Passaic Tech
 Watchung Hills
 Hunterdon Central
 Southern Regional
2020
 Passaic Tech
 Watchung Hills
 Manalapan
 Southern Regional
        
                                  
                                     
                                       
                                      

Group 4
Year  North 1
  North 2
  Central
 South
1980 Hackensack
 Westfield Hunterdon Central Pemberton
1981 Passaic Valley West Essex Hunterdon Central Highland
1982 Paramus West Essex Hunterdon Central Highland
1983 North Bergen Roxbury Hunterdon Central Highland
1984 Clifton West Essex Hunterdon Central Highland
1985 Paramus Phillipsburg East Brunswick
 Highland
1986 Clifton Phillipsburg Manalapan Lenape
1987 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Lenape
1988 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Vineland
1989 Fair Lawn Columbia Hunterdon Central Lenape
1990 Fair Lawn Westfield Madison Central
 Toms River North
1991 North Bergen
 Randolph Manalapan Highland
1992 Fair Lawn Randolph Manalapan Highland
1993 North Bergen Randolph Hunterdon Central Highland
1994 Passaic Tech Randolph Hunterdon Central Highland
1995 Vernon Randolph Hunterdon Central Highland
1996 West Milford Roxbury Middletown North
 Highland
1997 West Milford Phillipsburg Hunterdon Central Southern Regional
1998 Paramus Phillipsburg Hunterdon Central Washington Twp.
1999 Paramus Phillipsburg Hunterdon Central Absegami
2000 Fair Lawn Phillipsburg Hunterdon Central Washington Twp.
2001 Fair Lawn Phillipsburg Old Bridge Absegami
2002 Vernon Phillipsburg Old Bridge Absegami
2003 West Milford Livingston Hunterdon Central Absegami
2004 Randolph J.P. Stevens Jackson Memorial
 Absegami
2005 Randolph Phillipsburg Jackson Memorial
 Southern Regional
2006 Morris Knolls Phillipsburg Jackson Memorial
 Southern Regional
2007 Bloomfield Phillipsburg Jackson Memorial
 Southern Regional
2008
 Randolph
 Phillipsburg
 Brick Memorial
 Southern Regional
2009
 Randolph
 North Hunterdon
 Brick Memorial
 Southern Regional
2010
 Phillipsburg
 Hunterdon Central
 Jackson Memorial
 Washington Twp
2011
 Phillipsburg
 Hunterdon Central
 Jackson Memorial
 Southern Regional
2012
 West Orange
 Phillipsburg
 Brick Memorial
 Southern Regional
2013
 Hackensack
 Hunterdon Central
 Brick Memorial
 Southern Regional
2014
 Clifton
 Phillipsburg
 Howell
 Southern Regional
2015
 Roxbury
 Phillipsburg
 Jackson Memorial
 Clearview
2016
 Roxbury
 Phillipsburg
 Jackson Memorial
 Clearview
2017
 Mendham
 Phillipsburg
 Jackson Memorial
 Kingsway
2018
 Roxbury
 Phillipsburg
 Long Branch
 Highland
2019
 Wayne Valley
 Phillipsburg
 Jackson Memorial
 Kingsway
2020
 Mount Olive
 North Hunterdon
 Brick Memorial
 Kingsway
        
                                  
                                     
                                       
                                      

Group 3
Year North 1
 North 2
 Central
 South
1980 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Overbrook
1981 Pascack Hills Phillipsburg Bridgewater West Overbrook
1982 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Lower Cape May
1983 Bergenfield Phillipsburg Voorhees Eastern
1984 Pascack Hills Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1985 River Dell Cranford Voorhees Eastern
1986 High Point Cranford Voorhees Brick Memorial
1987 High Point Morris Hills Voorhees Highland
1988 High Point West Morris Voorhees Brick Memorial
1989 High Point Phillipsburg Voorhees Brick Memorial
1990 High Point Warren Hills Cedar Ridge Highland
1991 High Point Phillipsburg Voorhees Brick Memorial
1992 High Point
 Phillipsburg Hamilton North
 Oakcrest
1993 Paramus Phillipsburg North Hunterdon Oakcrest
1994 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1995 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1996 High Point Phillipsburg North Hunterdon Brick Memorial
1997 High Point Warren Hills North Hunterdon Absegami
1998 Lenape Valley Warren Hills South Plainfield Brick Memorial
1999 Lenape Valley Parsippany North Hunterdon Brick Memorial
2000 Sparta Parsippany North Hunterdon West Deptford
2001 High Point Rahway South Plainfield Egg Harbor
2002 High Point Mount Olive North Hunterdon Delsea
2003 High Point Phillipsburg North Hunterdon Kingsway
2004 Roxbury Phillipsburg Ocean Township
 Kingsway
2005 High Point South Plainfield Ocean Township
 Central Regional
2006 High Point South Plainfield Ocean Township
 Central Regional
2007 High Point Warren Hills
 Ocean Township
 Kingsway
2008
 High Point
 Sayreville
 Ocean Township
 Timber Creek
2009
 Montville
 Phillipsburg
 Brick Township
 Hammonton
2010
 High Point
 Passaic Valley
 South Plainfield
 Timber Creek
2011
 High Point
 Roxbury
 South Plainfield
 Timber Creek
2012
 Paramus
 South Plainfield
 Ocean Township
 Timber Creek
2013
 Northern Highlands
 South Plainfield
 Brick Township
 Toms River South
2014
 Wayne Valley
 Roxbury
 Brick Township
 Clearview
2015 Paramus Voorhees
 South Plainfield
 Delsea
2016 Paramus Passaic Valley
 South Plainfield
 Delsea
2017 Sparta Cranford
 South Plainfield
 Delsea
2018
 Pascack Valley
 Voorhees
 South Plainfield
 Delsea
2019
 Montville
 West Essex
 Ocean Township
 Delsea
2020
 Montville
 West Essex
 Ocean Township
 Delsea
        
                                         
                                     
                                   
                                      

Group 2
Year North 1
  North 2
  Central
  South
1980 Fort Lee Berkeley Heights Voorhees Haddon Twp.
1981 Saddle Brook Berkeley Heights Voorhees Penns Grove
1982 Elmwood Park Warren Hills Voorhees Pennsville
1983 Sparta Caldwell Delaware Valley Pennsville
1984 High Point Pequannock Delaware Valley Delsea
1985 Lenape Valley Caldwell Delaware Valley Delsea
1986 Elmwood Park Caldwell Ridge Delran
1987 Wallkill Valley Millburn Delaware Valley Haddon Twp
1988 Wallkill Valley Dover    
 Delaware Valley Pennsville
1989 Wallkill Valley Rahway Delaware Valley Delsea
1990 Garfield Caldwell Delaware Valley Delsea
1991 Kittatinny Jefferson Somerville Delsea
1992 Garfield Jefferson Somerville Delran
1993 Kittatinny Jefferson Delaware Valley Pennsville
1994 Kittatinny Jefferson Delaware Valley Buena
1995 Kittatinny Jefferson Voorhees Buena
1996 Kittatinny Jefferson Voorhees West Deptford
1997 Hopatcong Hanover Park South Plainfield Kingsway
1998 Kittatinny Hanover Park Voorhees Kingsway
1999 Pascack Hills Rahway Delaware Valley Sterling
2000 Kittatinny Jefferson South Plainfield Sterling
2001 Kittatinny Pequannock Delaware Valley Kingsway
2002 Kittatinny Hanover Park Delaware Valley Kingsway
2003 Kittatinny Pequannock Somerville Buena
2004 Kittatinny Voorhees Raritan Buena
2005 Kittatinny Passaic Valley Delaware Valley Buena
2006 Kittatinny Hackettstown Delaware Valley Collingswood
2007 Kittatinny Hackettstown South Plainfield
 Pt. Pleasant Boro
2008
 River Dell
 Brearley
 Long Branch
 Delsea
2009
 Parsippany
 Brealrey
 Long Branch
 Delsea
2010
 West Essex
 Brearley
 Long Branch
 West Deptford
2011
 West Essex
 Brearley
 Long Branch
 Delsea
2012
 High Point
 Brearley
 Raritan
 Delsea
2013
 High Point
 Voorhees
 Long Branch
 Delsea
2014
 High Point
 Hanover Park
 Wall
 Delsea
2015 Lenape Valley
 Hanover Park
 Delaware Valley
 Buena
2016 Emerson
 Lenape Valley
 Delaware Valley
 Collingswood
2017 High Point
 Hanover Park
 Delaware Valley
 Collingswood
2018
 High Point
 Hanover Park
 Raritan
 Pt. Pleasant Boro
2019
 High Point
 Hanover Park
 South Plainfield
 West Deptford
2020
 High Point
 Caldwell
 South Plainfield
 West Deptford
        
                                    
                                     
                                       
                                      

Group 1
Year North 1
 North 2
 Central
 South
1980 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1981 Palisades Park Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1982 Palisades Park Roselle Park
 Manville Paulsboro
1983 Emerson New Providence Keyport Paulsboro
1984 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1985 Emerson Roselle Park Middlesex Paulsboro
1986 Emerson Roselle Park Middlesex Paulsboro
1987 Emerson Roselle Park Bernards Paulsboro
1988 Waldwick Roselle Park South River Paulsboro
1989 Hasbrouck Heights Roselle Park Bernards Paulsboro
1990 Hasbrouck Heights Roselle Park Bernards Paulsboro
1991 Palisades Park Roselle Park South River Paulsboro
1992 Waldwick New Providence Manville Paulsboro
1993 Hasbrouck Heights Roselle Park Manville Paulsboro
1994 Hawthorne New Providence Manville Paulsboro
1995 Hasbrouck Heights Pequannock South River Paulsboro
1996 Becton Belvidere South River Paulsboro
1997 Cresskill Roselle Park South River Paulsboro
1998 Cresskill Roselle Park Bound Brook Paulsboro
1999 Glen Rock Belvidere Bound Brook Paulsboro
2000 Glen Rock Belvidere Bound Brook Paulsboro
2001 Emerson Belvidere Bound Brook Paulsboro
2002 Westwood Roselle Park South River Paulsboro
2003 Emerson Roselle Park Bound Brook Paulsboro
2004 Boonton Hanover Park Roselle Park Paulsboro
2005 Pequannock Hanover Park New Providence Paulsboro
2006 North Warren Hasbrouck Heights Brearley Paulsboro
2007 North Warren Hasbrouck Heights Brearley Paulsboro
2008
 Kittatinny
 Whippany Park
 Roselle Park
 Collingswood
2009
 Newton
 Lenape Valley
 Roselle Park
 Paulsboro
2010
 Newton
 Roselle Park
 Robbinsville
 Paulsboro
2011
 Kittatinny
 Caldwell
 Roselle Park
 Paulsboro
2012
 Kittatinny
 Hanover Park
 Bound Brook
 Paulsboro
2013
 Kittatinny
 Hanover Park
 Bound Brook
 Paulsboro
2014
 Kittatinny
 Roselle Park
 Bound Brook
 Paulsboro
2015 Pompton Lakes
 Bound Brook
 Cinnaminson
 Paulsboro
2016 Kittatinny
 Cedar Grove
 Pt. Pleasant Beach
 Paulsboro
2017 Kittatinny
 Cedar Grove
 Pt. Pleasant Beach
 Paulsboro
2018
 Emerson
 Roselle Park
 Pt. Pleasant Beach
 Paulsboro
2019
 Kittatinny
 Delaware Valley
 Shore Regional
 Paulsboro
2020
 Emerson
 Delaware Valley
 Pt. Pleasant Beach
 Paulsboro
        
                                  
                                        
                                  
                                

Non-Public A
Year North
 South
1980 DePaul Camden Catholic
1981 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1982 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1983 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1984 Essex Catholic Paul VI-Haddonfield
1985 Essex Catholic Paul VI-Haddonfield
1986 St. Joe's-Montvale Paul VI-Haddonfield
1987 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1988 St. Joe's-Montvale Paul VI-Haddonfield
1989 Seton Hall Prep Paul VI-Haddonfield
1990 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1991 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1992 Bergen Catholic Paul VI-Haddonfield
1993 St. Joe's-Montvale Holy Cross
1994 Bergen Catholic Camden Catholic
1995 Bergen Catholic Camden Catholic
1996 Bergen Catholic Camden Catholic
1997 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
1998 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
1999 St. Joe's-Montvale Camden Catholic
2000 St. Peter's Prep Camden Catholic
2001 St. Peter's Prep Camden Catholic
2002 Bergen Catholic CBA
2003 Bergen Catholic Camden Catholic
2004 Bergen Catholic Camden Catholic
2005 Bergen Catholic Camden Catholic
2006 Bergen Catholic Camden Catholic
2007 Don Bosco Prep
 Camden Catholic
2008
 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2009
 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2010
 Don Bosco Prep
 St. Augustine Prep
2011
 Delbarton
 Bishop Ahr
2012
 Bergen Catholic
 CBA
2013
 Bergen Catholic
 CBA
2014
 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2015 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2016 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2017 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2018 Bergen Catholic
 Camden Catholic
2019 Bergen Catholic
 St. Augustine Prep
2020 Delbarton
 St. Augustine Prep
        
                                          
                                        

Non-Public B
Year North
 South
1980 Pope John XXIII/St Benedicts
 Bishop Eustace
1981 Pope John XXIII Bishop Eustace
1982 Pope John XXIII Bishop Eustace
1983 Pope John XXIII St. Augustine Prep
1984 St. Benedict's St. Augustine Prep
1985 St. Benedict's St. Augustine Prep
1986 Pope John XXIII St. Augustine Prep
1987 St. Benedict's Bishop Eustace
1988 Pope John XXIII Bishop Eustace
1989 St. Benedict's St. James
1990 St. Benedict's St. James
1991 St. Benedict's St. Joe's-Montvale
1992 Pope John XXIII St. James
1993 DePaul Bishop Eustace
1994 Pope John XXIII None
1995 Bayley-Ellard St. John Vianney
1996 St. Joe's-Montvale St. John Vianney
1997 Newark Academy St. Joe's-Hammonton
1998 Pingry St. Joe's-Hammonton
1999 Dwight-Englewood None
2000 None None
2001 None St. Augustine Prep
2002 St. Mary's-Rutherford Camden Catholic
2003 St. Mary's-Rutherford St. Augustine Prep
2004 St. Mary's-Rutherford St. Augustine Prep
2005 St. Mary's-Rutherford Holy Cross
2006 St. Mary's-Rutherford St. Joe's-Hammonton
2007 St. Mary's-Rutherford Bishop Ahr
2008
 Hudson Catholic
 Bishop Eustace
2009
 Hudson Catholic
 Bishop Eustace
2010
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2011
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2012
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2013
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2014
 DePaul Catholic
 Camden Catholic
2015 DePaul Catholic
 Holy Cross
2016 DePaul Catholic
 Holy Spirit
2017 DePaul Catholic
 Holy Spirit
2018 Pope John
 Holy Spirit
2019 Pope John
 Camden Catholic
2020 Pope John
 Camden Catholic