***HEY YOU***
>>Like this site?<<
Please help support
this site
!


Much Thanks!



Follow me on Twitter. Always a good idea for when I can't access this site.





Ask For Randy! But NEVER Despo.























2018-2019 District & Region Alignment
Host Schools Listed In Bold

CLICK HERE FOR DISTRICT REGULATIONS

Beginning on Page 7 of this link, you will see the order in which teams were placed into their District. Teams are placed in the Districts by their 5 year average of power points snaking through all 4 districts of the Regions. Teams are listed in order of highest power point average over the previous 5 years from top to bottom.


REGION 1 @ TBD

 District 1
 District 2
 District 3
 District 4
 Demarest  Glen Rock
 Dumont
 Butler
 Fair Lawn  Indian Hills  Kinnelon
 Cresskill
 Hawthorne   Newton  Kittatinny
 Don Bosco
 High Point   North Warren
 Manchester Reg  Lakeland
 Mahwah  Northern Highlands
 Old Tappan 
 New Milford
 Pequannock  Pope John
 Pascack Hills
 Pascack Valley
 Ridgewood  Ramapo
 Passaic Tech
 Sparta
 St. Joseph's (Montvale)  Ramsey
 Pompton Lakes
 Tenafly
 Westwood
 River Dell
 Vernon
 Waldwick

 Wallkill Valley
 Wayne Hills
 West Milford
                                                
                                                
                                                
                                                





REGION 2 @ TBD

 District 5
 District 6
 District 7
 District 8
 Bogota
 Clifton
 Bergen Catholic
 Hopatcong
 Dover
 DePaul Catholic
 Bergenfield
 Jefferson
 Emerson
 Eastside
 Boonton
 Lenape Valley
 JFK
 Fort Lee
 Cedar Grove
 Morris Hills
 Morris Knolls
 Hackensack
 Dwight Morrow
 Mountain Lakes
 Mount Olive
 Lodi
 Elmwood Park
 Paramus Catholic
 Paramus
 Montville
 Garfield
 Parsippany
 Teaneck
 Passaic
 Hasbrouck Heights
 Parsippany Hills
 West Essex
 Ridgefield Park  Leonia
 Passaic Valley
 
 Roxbury  Wayne Valley
 Saddle Brook
                                                
                                                
                                                
                                                




REGION 3 @ TBD

 District 9
 District 10
 District 11
 District 12
 Bloomfield
 Belleville
 Caldwell
 Barringer
 Delbarton
 Chatham
 East Orange
 Becton
 Glen Ridge
 Cliffside Park
 Hackettstown
 Belvidere
 Livingston
 Columbia
 Kearny
 East Side
 Newark Academy
 Hanover Park
 Mendham
 Madison
 North Bergen
 Irvington
 Montclair
 Rutherford
 Nutley
 Lyndhurst
 Morris Catholic
 Union City
 Orange
 Randolph
 Morristown
 Warren Hills
 Secaucus
 Verona
 Whippany Park
 West Morris

 
 Wood-Ridge
 West Orange
                                                
                                                
                                                
                                                
 



REGION 4 @ TBD

 District 13
 District 14
 District 15
 District 16
 Bernards
 A.L. Johnson
 Bound Brook
 Christ The King
 Carteret  Bayonne
 Brearley
 Elizabeth
 New Providence
 Bridgewater-Raritan
 Colonia
 Governor Livingston
 Phillipsburg
 Cranford
 JP Stevens
 JFK-Iselin
 Plainfield
 Metuchen
 Middlesex
 Linden
 Roselle Park
 Millburn
 Newark CC
 North Plainfield
 Somerville
 St. Joseph's (Metuchen)
 Rahway
 St. Peter's Prep
 Summit
 Union
 Ridge
 Seton Hall Prep
 Woodbridge
 Voorhees
 Shabazz
 Scotch Plains-Fanwood

 Westfield
 Watchung Hills
 Weequahic
                                                
                                                
                                                
                                                




REGION 5 @ TBD

 District 17
 District 18
 District 19
 District 20
 Bishop Ahr  Edison  Delaware Valley
 East Brunswick 
 Franklin  Hillsborough  Hopewell Valley  Highland Park
 Montgomery  Holmdel  Manville  Keansburg
 North Brunswick  Hunterdon Central   Marlboro  Keyport
 Old Bridge  Pingry  Matawan   Manalapan
 Princeton  Piscataway  Middletown South  New Brunswick
 St. John Vianney  Rumson  Monmouth  North Hunterdon
 Sayerville  Rutgers Prep  Perth Amboy  Red Bank Regional
 South Plainfield  South River  Spotswood  Shore Regional

 W Windsor-Plainsboro S  W Windsor-Plainsboro N  South Brunswick
                                           
                                                
                                                
                                                



REGION 6 @ TBD

 District 21
 District 22
 District 23
 District 24
 Ewing  Allentown
 Burlington City
 Asbury Park
 Freehold Boro  Bordentown
 Hightstown
 Brick Twp
 Freehold Twp  Burlington Tech
 Lakewood
 Burlington Twp
 Lawrence  CBA
 Long Branch
 Delran
 Manasquan
 Colts Neck
 Neptune
 Hamilton West
 Northern Burlington
 Middletown North
 Pt Pleasant Beach
 Jackson Liberty
 Nottingham
 Notre Dame
 Pt Pleasant Boro
 Monroe
 Raritan
 Red Bank Catholic
 Robbinsville
 New Egypt
 Wall
 Trenton
 St. Rose
 Ocean Township

 Willingboro  Steinert
 Riverside
                                                
                                                
                                                
                                                




REGION 7 @ TBD

 District 25
 District 26
 District 27
 District 28
 Camden Catholic
 Cherokee  Audobon
 Camden
 Central Regional
 Cherry Hill East
 Brick Memorial
 Cinnaminson
 Gloucester City
 Haddon Twp
 Cherry Hill West
 Donovan Catholic
 Howell
 Lacey
 Collingswood
 Eastern
 Maple Shade
 Moorestown
 Lenape
 Haddon Heights
 Seneca
 Palmyra
 Lindenwold
 Haddonfield
 Shawnee
 Paulsboro
 Manchester Twp
 Holy Cross
 Toms River East
 Pennsauken
 Paul VI
 Jackson Memorial
 West Deptford
 Sterling
 Rancocas Valley
 Pemberton

 Toms River North
 Triton
 Toms River South
                                                
                                                
                                                
                                                
District 26 will be held at Gloucester Community College




REGION 8 @ TBD

 District 29
 District 30
 District 31
 District 32
 Barnegat
 Atlantic City
 Cedar Creek
 Absegami
 Buena
 Delsea
 Clayton
 Clearview
 Deptford
 Egg Harbor
 Gateway
 Cumberland
 Highland
 Lower Cape May
 Gloucester Catholic
 Hammonton
 Holy Spirit
 Oakcrest
 Mainland
 Kingsway
 Pinelnds
 Penns Grove
 Middle Twp
 Ocean City
 Pitman
 Salem
 Millville
 Overbrook
 Southern Regional
 Washington Twp
 St Augustine Prep
 Pennsville
 Timber Creek
 Winslow
 Vineland
 St Joseph's (Hammonton)

 Woodstown
 Williamstown
 Schalick