***HEY YOU***
>Like this site?<
Help support this site!

Much Thanks!



Follow me on Twitter. Always a good idea for when I can't access this site.













NOTE: You may have to hit REFRESH to see latest update.

DESPO's 2019 Final Shore Conference Rankings

Just a heads up on where I'm coming from with my final rankings. The later the win (States/Regions/Districts) the better. Postseason advancement, specifically State Qualifier, Region advancement, with the strength of the District/Region brackets also taken into consideration. Quality wins in weight class, avenged losses, number of losses to others in the weight class, strength of schedule, head to heads, SCT, etc. are all figured in.


Rk
 106
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Jr) Tyler Klinsky
 Middletown North
43-1 1st 22-1st 6-1st 2nd
2
 (So) Jack Maida
 Shore Regional
41-5 2nd 20-1st 5-2nd 6th
3
 (Sr) Louie Gagliardo
 TR North
35-8 4th 26-1st 7-1st 8th
4
 (Fr) Nico Diaz
 St John Vianney 
29-10 DNP 17-2nd 5-3rd WB4
5
 (Fr) Evan Tallmadge
 Brick Twp
33-5 PQ 24-1st 6-2nd WB3
6
 (Fr) Ryan Smith
 Brick Memorial
23-6 3rd 27-1st 7-3rd WB2
7
 (Fr) Brady Carter
 Lacey
32-5 PQ 26-2nd 7-2nd WB2
8
 (Jr) Ethan Liptzin
 Howell
31-9 PQ 25-2nd 7-4th WB3
9
 (So) Brett Blaess
 Jackson Memorial
28-11 5/6 28-1st 7-5th -
10
 (Jr) Cole Meyer
 Wall
30-10 5/6 21-1st 6-5th -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 113
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (So) Dean Peterson
 St John Vianney
35-0 1st 17-1st 5-1st 1st
2
 (So) Vin Santaniello
 Brick Memorial
38-2 2nd 27-1st 7-1st 3rd
3
 (Jr) Ryan Rosenthal
 TR North
39-8 3rd 26-2nd 7-3rd WB4
4
 (Jr) Thomas O'Keefe
 Middletown North
36-8 4th 22-2nd 6-2nd WB4
5
 (Jr) Jayson Scerbo
 Southern
28-12 DNP 29-2nd 8-2nd WB3
6
 (So) Demetri Poniros
 Ocean Township 
28-14 5/6 24-1st 6-4th WB1
7
 (So) Nick Torre
 Pt Boro
28-8 5/6 23-2nd 6-5th -
8
 (Sr) Matt Klemser
 Shore Regional
32-7 PQ 20-2nd 5-6th -
9
 (Fr) Joe McCullough
 TR East
23-12 PQ 25-1st 7-WB1 -
10
 (Jr) Romeo Willis
 Jackson Liberty
23-13 PQ 24-2nd 6-6th -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 120
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Vin Scollo
 Jackson Memorial
38-9 1st 28-2nd 7-1st 7th
2
 (Jr) Nico Messina
 Freehold Boro
34-6 4th (126) 21-1st 6-1st WB4
3
 (Jr) Fred Luchs
 Middletown North
35-11 3rd 22-2nd 6-4th WB3
4
 (So) Logan Waller
 Colts Neck
32-8 2nd 22-1st 6-3rd WB1
5
 (Sr) Nick Reilly
 TR North
29-10 DNP 26-1st 7-3rd WB2
6
 (So) Matt Brielmeier
 Southern
21-15 DNP 29-2nd 8-WB1 -
7
 (Fr) Phil Stolfa
 Red Bank Regional
31-8 PQ 20-3rd 5-5th -
8
 (So) Kamrin O'Neill
 Matawan
31-10 4th 19-1st 5-6th -
9
 (So) Joey Butler
 St John Vianney
19-11 5/6 17-4th - -
10
 (Sr) Will Tisony
 Ocean Township
27-14 5/6 24-2nd 6-6th -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 126
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (So) Michael Conklin
 TR East
41-4 2nd 25-1st 7-1st WB3
2
 (Jr) Ryan Zimmerman
 Long Branch
35-5 5/6 23-1st 6-1st WB2
3
 (Jr) Michael Richardson
 Brick Memorial
31-9 5/6 27-1st 7-3rd WB2
4
 (So) Neiko Malone
 Howell
30-10 1st 25-2nd 7-4th WB1
5
 (Jr) Tyler Pepe
 Central
21-5 3rd 25-3rd 7-6th -
6
 (Sr) Sebastian Delligatti
 Southern
25-14 DNP 29-3rd 8-4th WB2
7
 (So) Avery Clarke
 Freehold Twp
30-12 5/6 (132) 21-3rd 6-3rd WB1
8
 (Jr) Jacob Glantzman
 Wall
23-18 PQ 21-2nd 6-4th WB1
9
 (Jr) Hunter Konstantoulas
 Manalapan
30-10 PQ 20-1st 5-4th WB2
10
 (Jr) Michael Lonnay
 Raritan
23-11 DNP 21-1st 6-5th -
       
                                                 
                                               
               
              
              
              
              

Rk
 132
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Hunter Gutierrez
 Lacey
35-7 2nd 26-2nd 7-3rd WB4
2
 (Jr) Al DeSantis
 Shore Regional
36-7 2nd (138) 20-1st 5-4th WB2
3
 (Jr) Jack Nies
 Ocean Township 
35-8 3rd 24-2nd 6-2nd WB1
4
 (Sr) Kareem Ghaida
 Manalapan
24-8 DNP 20-2nd 5-WB1 -
5
 (Sr) Sam LaCorte
 CBA
26-11 5/6 22-1st 6-3rd WB1
6
 (Jr) Jesse Bowers
 Pt Beach
32-10 4th 23-1st 6-4th WB1
7
 (Fr) Shay Addison
 Rumson
27-8 WB1 18-4th - -
8
 (Sr) Nate Pujols
 Middletown North
22-12 PQ 22-2nd 6-6th -
9
 (Jr) Travis Brown
 Pinelands 
24-9 WB1 29-2nd 8-PQ -
10
 (So) Zach Vasile
 Marlboro
26-7 PQ 19-2nd 5-WB1 -
       
                                                 
                                               
               
              
              
              
              

Rk
 138
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Darby Diedrich
 Howell
38-4 1st (132) 25-1st 7-1st WB4
2
 (Sr) Alex Baran
 Manalapan
43-3 1st (138) 20-1st 5-2nd WB3
3
 (Jr) Robert Woodcock
 Southern
33-6 DNP 29-1st 8-1st WB2
4
 (So) Max Brignola
 Rumson 
39-6 3rd 18-1st 5-3rd WB4
5
 (Jr) Alex Poniros
 Ocean Township
8-5 DNP 24-3rd 6-2nd WB1
6
 (Sr) Steve Pabone
 Long Branch
25-14 4th 23-3rd 6-4th WB1
7
 (Sr) Caleb Alvarado
 Brick Memorial
20-5 DNP 27-2nd 7-5th -
8
 (Sr) Ethan Dzenis
 Manasquan
27-10 5/6 21-3rd 6-5th -
9
 (So) Jack Bailey
 Pt Boro
24-9 WB1 23-1st 6-WB1 -
10
 (Jr) Chris McCarthy
 Middletown North
25-15 WB1 22-1st 6-6th -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 145
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Jr) Nick Boggiano
 TR North
41-7 1st 26-2nd 7-3rd 8th
2
 (Jr) Luke Rada
 Colts Neck
38-3 2nd 22-1st 6-1st WB3
3
 (Sr) Nick Pepe
 Southern
34-9 DNP 29-1st 8-3rd WB4
4
 (So) Mike McGhee
 Shore Regional 
41-4 4th 20-1st 5-3rd WB3
5
 (Jr) Ty Bailey
 Pt Boro
34-8 3rd 23-1st 6-2nd WB2
6
 (Jr) Nico Vargas
 Wall
31-13 5/6 21-1st 6-3rd WB1
7
 (Sr) Tony Dushku
 Freehold Boro
27-11 PQ 21-2nd 6-4th WB1
8
 (Jr) Ryan Carey
 Long Branch
20-10 5/6 23-2nd 6-5th -
9
 (Sr) Riley Cheong
 TR South
26-8 PQ 28-2nd 7-6th -
10
 (So) Tyler Brignola
 Rumson
22-14 PQ 18-3rd 5-WB1 -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 152
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Nick O'Connell
 Southern
40-1 DNP 29-1st 8-1st 2nd
2
 (Sr) Paul Santomarco
 Manalapan
38-10 5/6 20-1st 5-3rd WB4
3
 (So) Paul Jakub 
 Howell
33-8 1st 25-1st 7-2nd WB2
4
 (Sr) Carsten DiGiantomasso
 Jackson Memorial
32-11 2nd 28-1st 7-4th WB3
5
 (Sr) Spencer Robinson
 Pt Boro
23-7 3rd 23-1st 6-WB1 -
6
 (Sr) Syrus Colon
 Manchester 
30-5 5/6 27-1st 7-5th -
7
 (Jr) Matt Spalletta
 TR North
24-14 WB1 26-3rd 7-WB1 -
8
 (Jr) Edward Jang
 Marlboro
20-15 WB1 19-2nd 5-WB1 -
9
 (Jr) Michael Ponenti
 Rumson
23-9 PQ 18-4th - -
10
 (Sr) James Ecklyn
 Raritan
25-11 PQ 21-3rd 6-PQ -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 160
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Robert Kanniard
 Wall
46-0 1st 21-1st 6-1st 1st
2
 (Jr) Matt Benedetti
 Manalapan
41-7 2nd (170) 20-1st 5-2nd 6th
3
 (Sr) Xavier Kelly
 Howell
23-4 2nd 25-3rd DNP -
4
 (Sr) Anthony Aquilano
 Raritan
36-8 3rd 21-2nd 6-2nd WB3
5
 (Sr) Anthony Esposito
 Ocean Township
33-10 4th (152) 24-2nd 6-4th WB1
6
 (Sr) Jack Oleske
 TR North
33-6 5/6 (170) 26-1st 7-WB1 -
7
 (Sr) Haven Tatarek
 Southern
25-11 DNP 29-1st 8-5th -
8
 (So) Jack Kelly
 Rumson
27-14 4th 18-1st 5-6th -
9
 (Sr) Jack McCrae
 Shore Regional
29-5 5/6 20-3rd 5-PQ -
10
 (Sr) Evan Brown
 Marlboro
28-7 DNP 19-1st 5-WB1 -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 170
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Jr) Shane Reitsma
 Howell
42-2 1st 25-1st 7-1st 2nd
2
 (Sr) John Stout
 Southern
42-4 DNP 29-1st 8-1st WB4
3
 (So) Blake Clayton
 St John Vianney
29-12 3rd 17-1st 5-4th WB3
4
 (Sr) George Burdick
 Raritan
37-8 5/6 (182) 21-2nd 6-2nd WB4
5
 (Sr) Derek Smith
 CBA
28-7 5/6 22-1st 6-5th -
6
 (Jr) Victor Wladika
 Holmdel
28-10 WB1 18-3rd 5-WB1 -
7
 (Sr) Leo Shimonovich
 Jackson Memorial
20-15 PQ 28-3rd 7-WB1 -
8
 (Jr) Kenneth Koenig
 Colts Neck
27-12 4th 22-2nd 6-6th -
9
 (Jr) Jackson Brandt  Lacey
26-7 WB1 26-2nd 7-PQ -
10
 (Fr) Jamie Mazzacco
 Shore Regional
30-4 PQ 20-2nd 5-PQ -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 182
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Nick Addison
 Rumson
42-2 1st 18-1st 5-1st 4th
2
 (Sr) Christian Murphy
 Howell
37-9 2nd 25-1st 7-2nd 7th
3
 (So) David Szuba
 Brick Memorial
31-9 4th 27-1st 7-4th WB4
4
 (Sr) Brock Winston
 Jackson Memorial
34-11 3rd 28-1st 7-3rd WB3
5
 (So) Jake Whitworth
 Wall
35-7 WB1 21-1st 6-1st WB3
6
 (Jr) Jason Sherlock
 Pt Beach
37-4 PQ (170) 23-1st 6-3rd WB2
7
 (Sr) Dante Morris
 Lakewood
34-12 5/6 (220) 23-2nd 6-4th WB1
8
 (Sr) Evan Burton
 Pinelands
26-14 PQ (195) 29-1st 8-4th WB1
9
 (So) Gavin Claro
 Manalapan
34-11 PQ (195) 20-2nd 5-4th WB2
10
 (Sr) Michael Jannucci
 Colts Neck
25-6 PQ 22-1st 6-2nd WB1
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 195
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Jacob Anderson
 Middletown North
34-5 2nd 22-1st 6-1st 5th
2
 (Jr) Kyle Epperly
 Jackson Memorial
43-4 1st 28-1st 7-4th 7th
3
 (Sr) Justin Acevedo
 Raritan
39-8 3rd 21-2nd 6-3rd WB3
4
 (Jr) Ben LoParo
 Southern
26-13 DNP 29-2nd 8-WB1 -
5
 (Jr) Mike Nakano
 TR North
23-8 WB1 26-3rd 7-6th -
6
 (Jr) Liam Horan
 Rumson
28-10 4th 18-2nd 5-6th -
7
 (Jr) Liam Buday
 Pt Beach
32-7 5/6 23-1st 6-6th -
8
 (Sr) Taylor Sousa
 Shore Regional
25-15 5/6 20-1st 5-5th -
9
 (Sr) Charlie Cotton
 Barnegat
35-5 PQ 29-3rd 8-WB1 -
10
 (Sr) John Columbia
 RBC
25-8 PQ 22-3rd 6-WB1 -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 220
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Billy Borowsky
 Pt Boro
38-3 1st 23-1st 6-2nd WB3
2
 (Sr) Steven Cmielewski
 RBC
41-5 3rd 22-2nd 6-3rd WB4
3
 (Sr) Joe Sardina
 Howell
29-10 PQ 25-1st 7-1st WB3
4
 (Jr) JT Cornelius
 Southern
38-6 DNP 29-1st 8-2nd WB3
5
 (So) Vin Ceglie
 Lacey
25-12 WB1 26-2nd 7-2nd WB1
6
 (Sr) Brady Smith
 Middletown South
30-12 PQ 19-1st 5-3rd WB1
7
 (Jr) Mike Pavlinetz
 Holmdel
28-14 WB1 18-1st 5-5th -
8
 (Sr) Liam Riecks
 Keansburg
20-5 5-6 20-2nd 5-6th -
9
 (Jr) Tracey Taylor
 Long Branch
27-7 PQ 23-2nd 6-6th -
10
 (Jr) Jaden Lowe
 Jackson Liberty
19-6 5/6 24-1st 6-WB1 -
       
                                                 
                                               
               
             
              
              
              

Rk
 Hwt
 School
W-L
SCT
Dst
Reg
NJ
1
 (Sr) Paul Liseno
 St John Vianney
37-5 1st 17-1st 5-2nd 7th
2
 (Sr) Kevin Cerruti
 Long Branch
35-3 DNP 23-1st 6-1st WB4
3
 (So) Joe Teresi
 Ocean Township
33-10 2nd 24-1st 6-3rd WB4
4
 (Jr) Brad Galassi
 Jackson Memorial
33-11 3rd 28-1st 7-4th WB2
5
 (Jr) Griffin Jackstadt
 Barnegat
29-7 PQ 29-1st 8-4th WB3
6
 (So) John O'Donnell
 TR North
29-6 2nd (220) 26-QF - -
7
 (Jr) Justin Wright
 Howell
21-8 4th 25-2nd 7-WB1 -
8
 (Sr) Matt Spirko
 Raritan
25-8 5/6 21-2nd 6-WB1
9
 (So) Gerard O'Connor
 Lacey
18-7 PQ 26-4th - -
10
 (Jr) Kevin Rybakowski
 Lakewood
27-10 5/6 23-QF - -